lorraine1999 lorraine1999
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 03-07-2018
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link
XSadness
XSadness XSadness
  • 03-07-2018
Hello.

The answer is $1.57

You would have to divide 2.10 by half to get 1.57.

Have a nice day
Answer Link

Otras preguntas

Help please!!! 7^-1 x 7^-7
The diagram shows a cross section of a eukaryotic cell. Cytoplasm How does the cytoplasm interact with the other organelles in the cell? A. Cytoplasm creates li
PLEASE HELP This picture represents a model of: Question 5 options: Oxygen Calcium Boron Neon
My mom just said that I don't own a horse anymore, wow thanks mom, just because im behind in school doesnt mean i dont get to own a horse!
Use the diagram to help you solve this problem. Toy Emporium is having its annual sale. All items are marked with a 40 percent discount. Find the discounted pri
568⁄1000 simplified......
Write the slope-intercept form of the equation of the line through the given point and slope. Through: (1,-1) and Slope = 1 *
Calculate the percent composition of Carbon in the compound shown below. Record your answer with two decimal places. C18H18010
during which two processes does a substance release energy a) freezing and condensationb) freezing and meltingc) evaporation and condensation d) evaporation and
Please help me out I don’t know this