Jcmandique9457 Jcmandique9457
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you brought 20 apples for a 1.00 how much does one apple cost

Respuesta :

erber123
erber123 erber123
  • 11-10-2018
1.00/20 = $0.05

It would be 5¢ per apple.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A group of 3 adults and 5 children pay a total of 52$ for movie tickets A group of 2 adults and 4 children pay a total of 38$ for tickets what is the cost of o
Mr jones is planning to pant grass and place afence in a small area for his dog. The rectagular dimension are 12×15 feet. The grass costs 50 cents per square fo
plz help me out somebody
What is the main question I am trying to answer in the NHD project?
Answer of this question
How many grams of water will absorb a total of 2400 joules of energy when the temperature changes from 10.0°C to 30.0°C?​
which of the following number sets does 82 squares belong in? 1,2,3 and 4 1 and 3 1 and 2 2, 3, and 4
What is the formula to calculate the area of a square,I suddenly forgot :(​
Does anyone know how you work out this bearings question???
Qui a fondé l’hôtel du Château Frontenac? Group of answer choices - William Van Horne, Winston Churchill, Emmanuel Macron, Mackenzie King