franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

Which is one common characteristic of much haiku poetry?
Which of the following is true about the Spanish conquest of the Aztecs? A. The Spanish did not bring any new ways of life to the Aztec. B. The Spanish ruled
The sum of two numbers is 61 . The larger number is 23 more than the smaller number. What are the numbers?
Aaron is making 3 1/2 batches of brownies. Each batch takes 2 1/2 cups of flour. How much flour will John need for the brownies?
What are the units used to measue heart rate?
In the inequality 1 2 x - 6 > 10, x represents Todd's age. Which phrase most accurately describes Todd's age?
Which quadrilateral is a trapezoid? HELP QUICKLY PLEASE!!!!!!!
Speeding is a factor in ___________% of all fatal accidents. A.50 B.30 C.45 D.75
Animation and transition effects will distract your audience when using a slide show presentation aid. True or False?
In a cookie jar containing 6 chocolate chip cookies, 8 sugar cookies, and 10 peanut butter cookies, what is the probability that a person who isn’t looking as t