lolol1330 lolol1330
  • 15-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for 2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

kelsey6978 kelsey6978
  • 15-01-2019
$2/5=.40 so 40 cents
Answer Link
oliviahclingaman22
oliviahclingaman22 oliviahclingaman22
  • 15-01-2019
The unit cost is .40 cents per lemon
Answer Link

Otras preguntas

What results when work seeps into non-work time?
help i need it now plss[tex]either...or \: \\ neither...nor \\ \\not \: only...but \: also \\both... and \\ whether...or[/tex]​
Use a calculator to evaluate the trigonometric function. Round your answer to four decimal places. tan(π/5)
Refer to the above table. At a price of $15 per unit, which of the following would exist? Price Per Unit Quantity Demanded Per Year Quantity Supplied Per Year $
Which country labeled on the map above has a population of 81 million people, the second-highest population in Europe? A. 2 B. 3 C. 5 D. 6 Please select the bes
A good long distance runner has an average speed of 5.5m/a. How far would the runner go in 30 mins
Complete the steps to identify all potential rational roots of f(x) = 3x2 – x – 4.
Please help this is an exam so please answer fast! Thanks! Which factor might cause the unemployment rate to rise despite an increase in the number of people em
Situation: A 8 gram sample of a substance that's a by-product of fireworks has a k-value of 0.1001. N = Noe-kt No = initial mass (at time t = 0) N = mass at tim
a sticker shaped like a rectangle has an area of 56 square centimeters. it has a width of 7 centimeters.