addisonabbott36
addisonabbott36 addisonabbott36
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

celia bought a bag of 12 goldfish for $3 what is the cost for 1 goldfish?

Respuesta :

youngjaekwon
youngjaekwon youngjaekwon
  • 11-10-2019

Answer:

25 cents

Step-by-step explanation:

12 gold fish devided by 3 dollars is the simple equation of

3/12, which equals .25

Answer Link

Otras preguntas

Triangle ABC is similar to triangle QRS by the AA Similarity Postulate. Also, m∠A = 45° and m∠S = 75°. What is m∠B? _________ °
Is energy in fossil fuels is derived from the energy stored in plants and animal matter?
An object has an acceleration of 0 m/s². Does this mean that the object must be stationary?
how do you convert units within a measurement system
-3(4v+1)-3(2v+3) how do you simplify
Is a population made up of different communities in an area
Is it possible to cut a rectangular prism so that its cross section is a circle orman ellipse?
a yogurt cost 35p each how much can be bought with £3?
It is possible to have what would be considered contradicting personality traits. true or false
Blain exchanges $100 for yen before going to Japan. If each U.S. dollar is worth 88.353 yen, how many yen should Blain receive?