lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

David bought 100 shares of a stock for $30 per share on 70% margin. Assume he holds the stock for one year, and his interest costs will be $100 over the holding
If data follows a normal distribution with a mean of 4.5 million visitors per day and a standard deviation of 820000, what is the probability that a randomly se
What are two distinct populations within military culture, describe some characteristics of the population?How you would approach those cultures as a military s
solve sin3xcos5x -cos3xsin5x=-0.7
Imagine that you are watching the television program Nancy Grace. On this episode, Nancy is discussing the case of Jared Loughner, the shooter of several person
If we assume the average American watches 34 hours or television each week and does not unplug the television when not in use, how much CO2 emission (in pounds)
What is the purpose of microscopic examination of the reproductive system structure?
Find the indefinite integral of ∫6(6x+7) ⁴dx+C.
What is the diameter of a sphere with a volume of 7483 m³ , to the nearest tenth of a meter?
Destroy the dominant narrative about the history of immigration in the United States, and Peter Schrag's, not fit for society: a. Support the dominant narrative