Ka2tnburkexbelliaro
Ka2tnburkexbelliaro Ka2tnburkexbelliaro
  • 01-08-2016
  • Mathematics
contestada

a blender costs $18 to make and sells for $21.60. find the markup rate.

Respuesta :

dalendrk
dalendrk dalendrk
  • 01-08-2016
$21.60 - $18.00 = $3.60

$3.60 : $18.00 = 0.2

0.2 · 100% = 20%
Answer Link

Otras preguntas

Adrienne’s lunch cost $13.16. She hands the cashier $20. About how much change does Adrienne receive?
an essential utensil for various tasks from cleaning vegatables to training pasta ir tin contents​
Read the sentence from the video transcript of Dr.X and the Quest for Food Safety. While we’re sleeping, bacteria are everywhere, multiplying and multiplying. T
Las celulas animais a tienen formas iregulares y variadas por ejenpl​
The shoreline of Great Bear Lake is approximately 2719 km (not counting islands). If a map is drawn with a scale of 3 cm:100 km, how long would the shoreline be
Which equation represents a line which is parallel to the line 2x+5y=-10
What is the value ofy in the equation?2y - 3/3 - 3= 2y/5​
(GIVING BRAINLIEST!!) An inference is A) a conclusion drawn through reasoning B) a hint that helps you understand difficult words C) the proof from a text given
The Great Wall of China and the Taj Mahal are the creation of entrepreneurial rulers. Present your opinion for or against this statement.
Which is a counterexample that shows that, for whole numbers a and b, a/b = b/a is false?