chgriffin63
chgriffin63 chgriffin63
  • 13-08-2016
  • Mathematics
contestada

How much does a cup of milk cost if a gallon costs $3.00?

Respuesta :

dasetka
dasetka dasetka
  • 13-08-2016
There are 16 cups in a gallon, so you you need to find 1/16 of the price. 1/16 x 3 Multiply 3/16 Divide 0.1875 Since money only goes to the hundredths place, round to the second spot on the right of the decimal. 0.19 A cup of milk costs about $0.19
Answer Link

Otras preguntas

the four most abundant elements in living organisms are
Need help on geometry TO PASS My Class so can you help please
Using your knowledge of non-specific defenses, how could someone prevent Lyme disease in the first place?
A line with a slope of 2 passes through the point (3,9). Write an equation for this line in point-slope form.
What are the main events of chapters 27 and 28 in to kill a mockingbird? PLEASE ANWSER!!
HELPPP PLZZ AND THANK YOU <3
1. What translation is made from f(x) → -f(x)?
A restaurant is serving a special dinner combo meal that includes a drink, a main dish, and a dessert. Cus 4 drinks, 5 main dishes, and 3 desserts. How many dif
does anyone know the account brookebyewater?
Which of the following of jackson's policies undermined his position as described in the excerpt? explanation plz