debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

Is Squeezing oranges to make orange juice a chemical or physical change?
The layout button is located in the ____ group on the home tab?
what economic and political conditions following world war 1 encouraged dictatorships
force is measured in newtons. A newton is based on base units in the metric system. What is a newton equal to in terms of units of mass and acceleration
tim makes 80 gallons of paint by mixing 48 gallons of green paint with 32 gallons of blue paint what part of every gallon is from green paint.
what is the mass of 1 mole of barium acetate
Which people stablished the world's first trading empire
What was the most direct cause for the beginning of America's involvement in Cuba just prior to the outbreak of hostilities? the U.S.S. Maine being blown up Ame
After 3 years what is the total amount of an investment of $1500 in an account paying 3.5% interest, compounded quarterly? A.)$1665.31 B.)$1724.36 C.)$1908.42 D
what effect does observing a substances physical properties have on the substance