meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence best describes a bond formed between two unlike atoms?
3. If f(x) = 12x + 14, what is the range value for the domain value 3?
hello, can somebody tell me the physical flow quantities besides the 7 basic ones?​
x + 4y = -8 5x - 4y = -16
whats the solution to 4(0.8x+2.5)<2(0.125x-0.9)
When you hold something heavy in your arms and then put it down, your muscles slowly return to a normal condition because of elasticity. torque tension mechanic
What is preston in spanish,french, & chinese.
i need help on my finals
Factor 1.2 out of 1.2x - 7.2
Why are molecular covalent compounds insoluble in water?