sofiaovalle sofiaovalle
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 36 photos costs $18. how many does it cost per photogragh ​

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 03-11-2020

Answer:

$0.50

Step-by-step explanation:

This is a simple equation. All you need to do is divide 18 by 36.

18/36 = 0.5

Answer Link
theconqueror12
theconqueror12 theconqueror12
  • 03-11-2020

Answer:

$0.5

(50 cents)

Step-by-step explanation:

Just divide how much it costs (18) by the number of items bought (36) and you'll find how much it costs per-item.

$18 ÷ 36 = $0.5

So $0.5 (50 cents) is your answer.

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

Roger Williams arrived in Massachusetts in 1631 to become the pastor in Portsmouth. a. True b. False
number 5-103 I can't figure out how to do the proportions web
Cancer affecting bone marrow or blood is called __________. a. carcinoma b. leukemia c. lymphoma d. sarcoma
When 8.00 × 1022 molecules of ammonia react with 7.00 × 1022 molecules of oxygen according to the chemical equation shown below, how many grams of nitrogen gas
This picture shows the skeleton on an animal. What best describes what the living animal had? A backbone Radial symmetry Bilateral symmetry Asymmetry
how can i use point mutation in a sentence
What is the eqation to 7 + x = 14 3/4
Comentează secvența "...Oh,Dumnezeule,o zi,cat e de lunga o zi..."
what are all the ways to make 37 with tens and ones?
a roller coaster car rapidly picksup seed as it rolls down a slope. AS it starts down its speed is 4m/s. 3 seconds later its speed is 22 m/s. what is its aver