thickavacodo15
thickavacodo15 thickavacodo15
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Price for brand A: $3.86.
Price for brand B: $6.62

help please i need the correct answer asap!

Price for brand A 386 Price for brand B 662 help please i need the correct answer asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Brand A: 3.89/72= 0.054 for each fork --> round 0.05

Brand B: 6.62/96 = 0.0689 for each fork--> round up to 0.07

by rounding, brand A is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Which list contains only bones that form part of the orbit of the eye?
If you were to make a cross section of the body through the diaphragm, which body cavities would you separate? Select one: a. Cranial/Spinal b. Abdominal/Pelvic
Ranger simplified this expression. 3(2.7x+5) -2(4x-1.6) What was rangers sonllified expression? A:0.1x+18.2 B:-16.1x+11.8 C:16x-18.2 D:-0.1x+11.8
Assume the Chilean peso is decreasing in exchange value compared to the U.S. dollar. Who will benefit most in this situation? A Chilean company that imports o
Which equation is y=-6^2+3x+2 rewritten in vertex form?
Select the term that has an opposite meaning of osteosclerosis.
What is the product of lactic acid fermentation
when can a patient secondary insurance be billed
Pick a theme from Things Fall Apart and explore how the author develops that theme through characterization, imagery, symbolism, or the use of irony. Support yo
Read the following excerpt from “The Gift of the Magi” and answer the question. For there lay The Combs--the set of combs, side and back, that Della had worshi