Yvette44 Yvette44
  • 12-12-2014
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.

Respuesta :

soccer5 soccer5
  • 12-12-2014
each pint would cost 55 cents if u divide 1.10 by two because I think that there are two pints in one quart.
Answer Link

Otras preguntas

please help me ASAP!!!!
The mass of an object is 220g with a density of 55g/ml . Find the volume
A serving of chickpeas contains 1,850 milligrams of potassium. How many grams of potassium is that?
Please help me please 1.The mass of empty graduated cylinder was found to be 23.1g. The mass of the graduated cylinder filled with water has 32 g. Calculate th
Calculate the number of C atoms in 0.419 mol of C
lcm of 3/11 and 1/4 plis is for something vry importan
Douglas, a one-year-old baby, throws his spoon off the highchair tray in different directions, just to see where it lands. Douglas is showing:
HELP HELP HELP PLS PLS IM CONFUSED
Which of the following is true about the line that passes through the points (-5, 8) and (1,8
suppose Yolanda places $2,500 in an account that pays 8% interest compounded each year assume that no withdrawals are made from that account follow the instruct