mrtz10 mrtz10
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

Someone tell me what this question is

Someone tell me what this question is class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-06-2021

Answer:

Orange juice that is 3 dollars per 1 jug

Step-by-step explanation:

A unit rate is per 1 of an item

The only 1 that is per 1 of an item is

Orange juice that is 3 dollars per 1 jug

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-06-2021

Answer:

❍ The cost of orange juice is $ 3 per 1 jug.

Step-by-step explanation:

  • Unit rate means second quantity is 1.
  • For example :- 20 per 1 litre. where, first quantity is 20 and second quantity is 1 .

So, The cost of orange juice is $ 3 per 1 jug is represent the unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

What are some legal issues that could arise due to drug abuse?
A team of horses helped bring supplies from the coast.
which point best approximates the square root of 3?
X=23/96 -2/3 Y -72x=48y-24 Can someone please answer this
The die is cast; I have consented to return if we are not destroyed. Thus are my hopes blasted by cowardice and indecision; I come back ignorant and disappoint
Please (take, bring) these tests to Pamela to type.​
Check those things that apply to a riddle. funny and clever no rhyme clever rhyme pattern Sphinx trick question
Please help me out please!!!!!!!!!
solve kx+7=4 for x[tex]kx+7=4[/tex]
Read "I Wandered Lonely as a Cloud" and answer the question.[1] I wandered lonely as a cloudThat floats on high o'er vales and hills,When all at once I saw a cr