Unknown999
Unknown999 Unknown999
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 3 dozen apples for $4.50

Respuesta :

vicky189
vicky189 vicky189
  • 13-12-2016
4.50/3=1.50/1
hope this helped 
Answer Link
SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
For 3 dozen, it is = 4.50

So, for 1 dozen = 4.50/3 = 1.50

So, unit rate would be $1.50

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

help me please asap and plz be correct !
Susan had the best time making her valentine cards for her classmates. she used red and white paper, heart stickers, markers, and anything else she could find.
Please help me! Thank you! (x^2 + 2x -3)(4x^2 - 5x + 6)
4. The distance covered by the cook in Triangle A equals _______________ eighteen-inch steps. 6,480 540 360 347 5. The distance covered by the cook in Tria
What are the two major types of personal expenses
Which item is strictly a want? a. Car b. Food c. Shelter d. Water
If the measure of angle 3 = (4x + 20)° and measure of angle 5 = (6x + 10)°, what value of x proves that r || s?
People with enlarged thyroid glands develop a condition called "goiter." this is often visible as:
She should have donated her time so she could help others. What are the helping verbs in the verb phrases? a. could, help b. should, have, donated c. should, ha
What kinds of problems could teens can develop if they don't manage stress?