22alyssacof 22alyssacof
  • 13-08-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

It costs Mike $5 to make a cake, which he then sells for $15. $10 is Mike's:

cost.

price.

profit.

demand.

Respuesta :

name372
name372 name372
  • 13-08-2021

Answer:

Profit

Explanation:

Profit is the amount of money earned from a product, Mike earned $10, that is his profit.

Answer Link

Otras preguntas

Customer account numbers for a certain company consists of 3 letters followed by 5 numbers how many different account numbers are possible if repetitions of let
When population growth increases in an area, what is happening to the birth rate and age structure of that populat a. increasing birth rate with a greater numbe
190000 minus 22% what's the answer
Read the following excerpt from a speech by Governor Ronald Reagan in support of Barry Goldwater's nomination for president in 1964: They call their policy "acc
What is decision making Cuz I still don’t get it
How many lateral faces does a rectangular prism have?
I need help with this question ASAP
Think about the services provided by the U.S., state, and local governments. Services are provided by governments to ensure the well-being of all citizens. Whic
A ball is thrown in the air from a height of 3 m with an initial velocity of 12 m/s. To the nearest tenth of a second, how long does it take for the ball to lan
The health benefits of quitting tobacco use are many, including a reduced risk of developing cancers of the mouth, throat, esophagus, larynx, pancreas, bladder,