starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the following circle? radius =1
The teeth, jawbones and muscles of mammalian herbivores are adapted for side-to-side ____________movements.
An electrochemical cell is based on these two half-reactions and their given standard reduction potential values: Ox: Sn(s)→Sn2+(aq,1.60molL−1)+2e−E∘anode=−0.14
Reflect the point (-7,-9) across the x axis. Reflect the point (-7,-9) across the y axis
round to 2 SF 0.95205.
If the parent cell has 5 chromosomes, how many chromosomes are in each daughter cell?
Find the value of xx, yy, and z, in the rhombus below.
If the angles of a triangle are in the ratio 1:2:1, find all the angles.
what are the kinds of symetry? I'm stuck on this horrible question
How long do students have to complete the math section of the Aspire test?