mfrance mfrance
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 5-lb box of soap powder costs $ 4.65. A 10-lb box of the same powder costs $ 8.90. Which is the better price?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2017

4.65 /5 = 0.93 per pound

8.90 /10 = 0.89 per pound

 the 10 pound box is the better price because it is cheaper per pound

Answer Link

Otras preguntas

why did the jamestown settlement succeed
which is bigger 1/7 of 14 or half of 36
List two general properties of molecular compounds
Permeate a. regular b. to spread throughout c. to continue to try d. to open
______ is the final electron acceptor at the end of the electron transport system. Oxygen Carbon dioxide Glucose ATP i said Oxygen but my teacher said it was wr
is every equilateral triangle cute
Which pair of concepts is most likely to be symbolized by a hawk and a dove in a literary work? a benefactor and a grateful beneficiary a doting parent and a ch
Something that represents or stands for beliefs values or resources of a country
What is the purpose of the Transitions ribbon and and feature ? A. Add actions between slide B. Add links to other slides C. Add cartoons clips to other slide
how does P minus 13 equals -2