grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

A company needs to manufacture 100 congruent triangles from sheers of metal for a major construction. The system for cutting the triangles can only handle 3 mea
describe the effects that enzymes can have on substrates​
Determine the slope of the line that contains the given points (1-7) (5-7)
Please help I will make the first answer brainly
how can patterns help me divide multiples of 10?​
Which of the following statements about women’s rights is true? Women received the right to vote with the passage of the Fourteenth Amendment. Women received
FREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE BBRAINLYYYYYYYYYY POINTSSSSSSSSSSSS 100
Sperry Company had beginning inventory of $80,000, purchased merchandise during the period for $140,000, and had ending inventory of $95,000. How much was goods
do any body know this need help over here
Where were some of China's brightest people sent during the Cultural Revolution? O to concentration camps to reeducation camps O to labor camps to prison camps