awebster0705p70yoh awebster0705p70yoh
  • 11-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 24-fl-oz jar of spaghetti sauce sells for $2.69. another jar that holds 1 quart of sauce sells for $3.29. which is better buy

Respuesta :

20velezedgar
20velezedgar 20velezedgar
  • 11-04-2018
The quart is the better buy because it is 10 cents an ounce 
Answer Link

Otras preguntas

Today Steve is carrying his history textbook and his lunch in his backpack. If the history textbook weighs 3/8 of a pound and his lunch weighs 3/4 of a pound, h
For breakfast, Randy had two Egg McMuffins and a hash brown, to taling 750 calories . Jack only had on e Egg McMuffin and a hash brown, totaling 450 calori es
Which statement correctly describes a physical change? a. involves breaking and creating chemical bonds but not changing a phase b. may involve a change in ph
what invention helped spread literature throughout Europe? How?
Is Energy from the Sun is transferred to Earth through convection.
Which statement does not describe the travel narrative genre?
Elements with atomic number above 95 are called ' ' elements
In 1624, the Dutch established a colony in what is now __________.
Which type of growth can occur only when a population has unlimited resources?
What is the cause and effect of the battle of fallen timbers?